Drukowanie i drukarki

Jeśli Twoja drukarka nie chce drukować proszę wykonaj kilka prostych czynności aby zdiagnozować problem. Czynności te są łatwe i prozaiczne jednak w wielu wypadkach mogą pomoc rozwiązać problem. Poniżej odnośniki do opisów typowych problemów.

Zanim na nie klikniesz
SPRAWDŹ CZY W DRUKARCE JEST PAPIER i CZY JEST WŁĄCZONA

Wybór drukarki Tryb Offline Zapchana Kolejka Zakleszczony papier Oszczędzaj Tusz / Toner
Usuwanie sterowników
Wybór drukarki

Sprawdzamy czy drukujemy na właściwej drukarce. Przeglądamy listę rozwijaną i upewniamy się, że wybraliśmy tą dobrą drukarkę. W każdym z programów, z którego chcemy drukować widok okna drukowania będzie inny. Jednak w każdym z tych programów będzie lista rozwijana z drukarkami. Drukarka musi mieć mieć opis "Gotowość". Nie w każdym widoku jest on dostepny jednak kiedy już jest ułatwia nam diagnostykę. Poniżej są przykładowe listy z programów Word i Adobe Reader.

Tryb Offline

  1. Sprawdzamy czy drukarka nie jest w drybie offline. Wciskamy klawisz Windows na klawiaturze i wpisujemy "Drukarki", wybieramy "Urządzenia i Drukarki"i wciskamy ENTER na klawiaturze.
  2. Klikamy Prawym Przyciskiem Myszy na odpowiednią drukarkę następnie na "Zobacz co jest drukowane".
  3. Klikamy na drukarka i sprawdzamy czy są "ptaszki" przy polach "Wstrzymaj drukowanie" i "Użyj drukarki w trybie offline". Ptaszków ma NIE BYĆ.

Zapchana Kolejka

W znanym widoku "Zobacz co jest drukowane" sprawdzamy czy coś nie wisi. Jeśli tak, to klikamy Prawym Przyciskiem Myszy na zadanie w kolejce i wybieramy "Anuluj".

Zakleszczony papier

Sprawdzmy na wyświetlaczu drukarki lub migające diody na drukarce czy nie sygnalizują zakleszczenie papieru.

Oszczędzaj TUSZ / TONER

  1. Wciskamy klawisz Windows na klawiaturze i wpisujemy "Drukarki", wybieramy "Urządzenia i Drukarki"i wciskamy ENTER na klawiaturze.
  2. Klikamy Prawym Przyciskiem Myszy na odpowiednią drukarkę następnie na "Właściwości drukarki".
  3. Wchodzimy w Preferencje.
  4. Szukamy ustawień jakości wydruku. Widok tej karty będzie inny dla każdej drukarki. Jeśli drukujemy bardzo dużo czarno białych kopii to warto domyślnie ustawić na tryb roboczy i wydruk czarno-biały. Po takiej operacji każdy wydruk z danej drukarki będzie odbywał się na zadanych ustawieniach. Aby drukować w kolorze wystarczy przed wydrukiem zmienić ustawienia w programie, któego używamy a nie we właściowściach drukarki.

Usuwanie sterowników

  1. Wciskamy klawisz Windows + R i w okienko "Uruchamianie" wpisujemy printui /s /t2
  2. Otowrzy się okno z zainstalowanymi sterownikami drukarek skąd można usunąć niepotrzebne sterowniki.