Inżynieria odnawialnych źródeł energii

yR8P704H3tvyf+L8AI9SOKd8hBzwAAAAASUVORK5CYII=        Inżynieria odnawialnych źródeł energii

Inżynieria odnawialnych źródeł energii to kierunek, który przygotowuje wszechstronnych specjalistów o kwalifikacjach projektowych. Uczy jak wykorzystywać odnawialne źródła energii do produkcji m.in. energii elektrycznej i ciepła, a przyszli absolwenci są przygotowani do pracy w wielu branżach nowoczesnego przemysłu. Zdobyte w czasie studiów kompetencje i wiedza pozwalają im znaleźć zatrudnienie w dużych korporacjach, jak również prowadzić własne przedsiębiorstwa w tej dziedzinie. 

 

Absolwenci studiów I stopnia kierunku inżynieria odnawialnych źródeł energii mogą kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia na specjalności Inżynieria odnawialnych źródeł energii na kierunku inżynieria środowiska.
Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane do wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych w zakresie projektowania i wykonawstwa bez ograniczeń.
Ponadto na podstawie dyplomu ukończenia studiów I stopnia mogą uzyskać certyfikat instalatora w zakresie OZE wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego.

 

studia I stopnia - inżynierskie

  • stacjonarne (7 semestrów)

Czego uczymy?

Studia na wszystkich kierunkach technicznych lub ścisłych rozpoczynają się od powtórzenia i uzupełnienia wiedzy z przedmiotów ogólnych. Na inżynierii odnawialnych źródeł energii najważniejszymi są fizyka, matematyka, geometria wykreślna czy chemia. Jednak już od pierwszego roku kształcimy w zakresie przedmiotów kierunkowych, takich jak podstawy budownictwa w inżynierii odnawialnych źródeł energii czy rośliny energetyczne. Wśród pozostałych przedmiotów, które czekają Cię w toku studiów I stopnia, możemy wymienić m.in.:

  • instalacje fotowoltaiczne,
  • kolektory słoneczne i pompy ciepła,
  • elektroenergetyka,
  • nanotechnologie
  • energetyka wodna,
  • budowle hydroenergetyczne,
  • biopaliwa,
  • ocena cyklu życia produktów,
  • modelowanie i symulacje komputerowe w systemach odnawialnych,
  • ogrzewnictwo,
  • wentylacja i klimatyzacja,
  • ocena energetyczna budynków.

Pełen wykaz przedmiotów dla kierunku inżynieria środowiska możesz sprawdzić tutaj:
studia I stopnia.

Program studiów zawiera też informacje o formach zajęć dla poszczególnych przedmiotów – oprócz wykładów mogą one mieć formę laboratoriów, ćwiczeń, seminariów czy zajęć projektowych. Zwłaszcza w przypadku przedmiotów zawodowych zajęcia projektowe odgrywają bardzo ważną rolę. Dają okazję do przygotowania kompletnego projektu sieci czy instalacji odnawialnych źródeł energii, a więc pozwalają nabyć kluczowe umiejętności w Twoim przyszłym życiu zawodowym. Możesz przy tym liczyć na wsparcie doświadczonej kadry dydaktycznej.
Nie zapominamy też o tych, którzy chcą prowadzić własną działalność gospodarczą – w toku studiów przewidzieliśmy przedmioty mające wspierać realizację tego typu działań, m.in. podstawy przedsiębiorczości czy ekonomika w energetyce.
Absolwenci studiów I stopnia kierunku inżynieria odnawialnych źródeł energii mogą kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia na specjalności Inżynieria odnawialnych źródeł energii na kierunku inżynieria środowiska.   

 

Praca po studiach

Nasze programy studiów są konsultowane z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego Uczelni.  Możemy więc zapewnić, że na bieżąco dostosowujemy treści nauczania do potrzeb rynku pracy. Dbamy też, aby były one na bieżąco aktualizowane względem zmieniających się przepisów branżowych z zakresu energetyki, szczególnie odnawialnej.

Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera absolwenci tego kierunku mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane do wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych w zakresie projektowania i wykonawstwa bez ograniczeń.

Ponadto na podstawie dyplomu ukończenia studiów I stopnia mogą uzyskać certyfikat instalatora w zakresie OZE wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego. (Więcej informacji znajdziesz pod linkiem – kliknij)

Absolwenci kierunku inżynieria odnawialnych źródeł energii mogą podjąć pracę:

  • projektanta w biurach projektowych,
  • wykonawcy i eksploatatora inwestycji z zakresu energetyki, urządzeń oraz sieci i instalacji odnawialnych źródeł energii,
  • w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, wytwarzaniem oraz dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej,
  • jednostkach wytwórczych aparatury i podzespołów urządzeń służących do realizacji zadań z zakresu energetyki proekologicznej,​
  • instytucjach administrujących i monitorujących prace obiektów, takich jak np.: farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, systemy kolektorów słonecznych, biogazownie, wytwórnie biopaliw.
  • w administracji i samorządach terytorialnych,
  • w fundacjach i organizacjach pozarządowych związanych z inżynierią odnawialnych źródeł energii,
  • w placówkach naukowo-badawczych i w szkolnictwie,
  • w ramach własnej działalności gospodarczej związanej z projektowaniem, wykonawstwem, eksploatacją, dystrybucją materiałów i urządzeń instalacyjnych z zakresu inżynierii odnawialnych źródeł energii,
  • na stanowiskach kierowniczych w instytucjach publicznych i prywatnych związanych z branżą energetyczną.
  • przy projektowaniu i wykonawstwie inwestycji oraz eksploatacji obiektów ​w sektorze energetyki,​

 

Jak będą wyglądać zrównoważone systemy pozyskiwania energii?
Czy energia odnawialna zaspokoi nasze potrzeby w przyszłości?
Na jakich technologiach będziemy w przyszłości polegać?
Czy nowe projekty pozwolą ograniczyć emisje szkodliwych gazów cieplarnianych?
Czy energia odnawialna może zabezpieczyć stabilność gospodarki?

Na kierunku Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii poznasz odpowiedzi na te pytania oraz poznasz sposoby praktycznego zastosowania tej wiedzy.

 

Rekrutacja:

Przedmioty uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym​

Współczynniki wagowe stosowane do liczby punktów uzyskanych z poszczególnych przedmiotów​

matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia,  geografia ​

1,0​

język obcy nowożytny​

0,3​

język polski​

0,1​

Harmonogram rekrutacji
Wymagane dokumenty
Informator na studia WIŚ 2022
Elektroniczna Rejestracja Kandydatów (ERK)

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17